Jaką deskę podłogową litą wybrać?

Po długich godzinach rozważań, dziesiątkach przeczytanych artykułów i kilku analizach SWOT nareszcie udało Ci się zdecydować jaki materiał będzie zdobił podłogi twojego wnętrza – padło na drewno. Prawdę mówiąc nie jesteśmy zaskoczeni tym wyborem, drewno to jednak drewno jak mawiał klasyk. Można powiedzieć, że jesteś już prawie w domu. Prawie, bo i w tym wypadku okazuje się, że to nie koniec dylematów, a deska podłogowa niejedno ma imię. W zasadzie żeby być precyzyjnym, ma dwa imiona – deska podłogowa lita i warstwowa. Na porównanie obu produktów jeszcze przyjdzie czas, natomiast dziś zajmijmy się charakterystyką pierwszej z nich.

Jaki gatunek drewna będzie najlepszy?

Deska podłogowa lita ma jednorodną konstrukcję, oznacza to że jest w całości wykonana z jednego kawałka drewna. A jakiego konkretnie drewna? To już zależy od naszego wyboru.
Warto tutaj przede wszystkim zwrócić uwagę na twardość danego gatunku, gdyż to przełoży się bezpośrednio na trwałość podłogi. I tak gatunki iglaste, jak sosna czy świerk są zbyt miękkie i nie powinny być stosowane na podłogę. Jeszcze kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się egzotyczne gatunki drzew, jednak aktualnie nie są już tak powszechne. Wprawdzie pod względem twardości przewyższają nasze rodzime drewno, jednak mają też swoje wady. Jeśli po jakimś czasie znudzi Ci się ich wygląd, to zmiana kolorystyki będzie bardzo trudna
A moda ma to do siebie, że lubi się zmieniać. Możliwe że za kilka lat zechcesz mieć ciemną podłogę zamiast jasnej lub na odwrót. Dlatego warto wybrać opcję, która w przyszłości pozwoli na zmianę wystroju. Idealne pod tym kątem będą deski dębowe, gdyż wystarczy zeszlifować cienką warstwę za pomocą cyklinowania, nałożyć inny kolor oleju i nowa aranżacja gotowa. Ponadto deska podłogowa dąb lity jest również świetnym wyborem ze względu na odporność. Wraz z jesionem charakteryzują się najwyższym współczynnikiem twardości spośród naszych rodzimych gatunków.

Deska podłogowa dębowa surowa czy gotowa?

Obecnie na rynku prym wiedzie deska podłogowa lita w formie gotowej. Oznacza to, że całym procesem obróbki i wykończenia zajmuje się producent, a do klienta trafia podłoga już zabarwiona na odpowiedni kolor oraz pokryta kilkoma warstwami lakieru lub oleju. Jest to z pewnością wygodna opcja, ponieważ od razu po montażu pomieszczenie jest gotowe do użytkowania. Jednak nie oznacza to, że tradycyjny sposób kiedy to parkieciarz barwi oraz lakieruje powierzchnię zupełnie odszedł do lamusa. Warto się na niego zdecydować, kiedy chcesz uzyskać niestandardowy efekt, którego producent nie oferuje.
Na przykład nie jesteś zwolennikiem fazowanych desek. Deski fazowane mają lekko ścięte krawędzie, przez co pomiędzy dwoma elementami powstaje kształt litery V dając wrażenie wyżłobienia lub szczeliny. Decydując się na zakup gotowej deski podłogowej litej zazwyczaj otrzymujemy ją w takiej właśnie formie. Natomiast jeśli chcesz uzyskać efekt jednolitej, gładkiej powierzchni gdzie połączenia pomiędzy deskami są niewidoczne, to warto zakupić deskę podłogową surową, bez fazy. W takim wypadku po zamontowaniu podłogi zależy ją wycyklinować, nałożyć olej koloryzujący, a następnie olej lub lakier bezbarwny.

 

W dniach 11 oraz 12 listopada nasz salon w Krakowie będzie nieczynny.

Zapraszamy w poniedziałek  14 listopada

Deska dębowa z otwartymi sękami montaż w Krakowie