Cyklinowanie parkietu Kraków
Drewniana podłoga z biegiem lat traci swój blask, pojawiają się zarysowanie i przetarcia. Dlatego co pewien czas należy ją odświeżyć i zabezpieczyć. Najlepszymi sposobem, aby to zrobić jest cyklinowanie parkietu. Taki zabieg sprawia, że nawet mocno zniszczona podłoga odzyska dawny blask.
Cyklinowanie parkietu - na czym polega?
Cyklinowanie jest bez wątpienia najpopularniejszą metodą renowacji podłogi drewnianej. Polega ona na maszynowym szlifowaniu górnej warstwy podłogi. W trakcie tego zabiegu usuwamy wszelkie zarysowania, wgniecenia oraz zabrudzenia. Czasem konieczna jest również wymiana pojedynczych klepek parkietu.
Olejowanie lub lakierowanie z kolei zabezpieczają podłogę przez niszczeniem (biodegradacja, rozsychaniem się i wnikaniem wilgoci we włókna). Olejowanie wpływa korzystnie na wygląd podłogi, ujednolica i przyciemnia jej kolor oraz maskuje przebarwienia. Powierzchnia olejowana /lakierowana ma lekki połysk, przez co cała podłoga nabiera charakteru i elegancji.
Cyklinowanie Kraków i okolice - co znajduje się w usłudze?
- Ocena obecnego stanu parkietu
- Podklejenie luźnych elementów oraz sztukowanie klepek – jeśli stan parkietu tego wymaga
- Bezpyłowe cyklinowanie parkietu i polerowanie powierzchni
- Szpachlowanie ubytków
- Doradztwo w doborze odpowiedniego wykończenia (lakier/olejowosk)
- Barwienie parkietu na wybrany kolor
- Olejowanie lub lakierowanie powierzchni
Zalety cyklinowania parkietu
- Możliwość odnowienia nawet mocno zniszczonej podłogi – dzięki temu podłoga zyskuje nowe życie
- Metamorfoza wnętrza – po zabiegu cyklinowania można zupełnie zmienić kolor parkietu i urządzić wnętrze w innym stylu niż dotychczas
- Zmiana sposobu zabezpieczenia parkietu – jeśli dotychczas podłoga była lakierowana, to przy okazji cyklinowania można ją zabezpieczyć olejowoskiem lub na odwrót
- Usunięcie uszkodzeń i zabrudzeń z drewna – szlifowanie skutecznie usuwa wszelkie plamy, zabrudzenia, rysy czy wgniecenia
- Niższy koszt niż wymiana podłogi na nową
- Wyrównanie i wygładzenie powierzchni – szlifowanie niweluje nierówności i niewielkie odkształcenia pojedynczych klepek i w rezultacie podłoga jest znów równa i gładka
Czy każdą podłogę drewnianą można cyklinować?
Większość podłóg drewnianych można odnowić za pomocą cyklinowania, choć nie wszystkie. Kluczowy w ocenie jest rodzaj zastosowanej deski. Największe możliwości renowacji daje podłoga wykonana z litych elementów (tradycyjny parkiet, mozaika drewniana, podłogi z litych desek). W takim przypadku warstwa, którą można szlifować ma zazwyczaj 6-8 mm (do pióro-wpustu, czyli łączenia jednej deski z drugą). Dzięki temu zabieg cyklinowania można wykonać wielokrotnie.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku deski warstwowej. Tutaj warstwa użytkowa szlachetnego drewna jest bardzo różna i zależy od producenta (od 2,5 do 6 mm).
Zazwyczaj cyklinowanie takiej podłogi jest możliwe, natomiast renowacji tego typu można przeprowadzić mniej niż przy litej desce. Ponadto jeśli warstwa użytkowa jest mała, a podłoga mocno zniszczona (głębokie uszkodzenia, wgniecenia, deformacje deski – łódkowanie) to może się okazać, ze cyklinowanie parkietu nie będzie możliwe. Lub też zabieg cyklinowanie nie usunie w 100% wszystkich uszkodzeń.
Co ciekawe aktualnie na rynku pojawiają się coraz częściej podłogi fornirowane. W przypadku takiej deski renowacja podłogi w postaci cyklinowanie jest niestety niemożliwa. Taka deska jest pokryta jedynie bardzo cienką warstwą forniru dębowego, który zostałby całkowicie zeszlifowany przez cykliniarkę.