Zalanie podłogi drewnianej. Jak ograniczyć ryzyko uszkodzeń?

Zalanie podłogi drewnianej może być prawdziwym koszmarem. Drewno ze względu na właściwości higroskopijne jest szczególnie narażone na działanie wody. Jednak ryzyko poważnych uszkodzeń można zmniejszyć na długo przed wystąpieniem zalania. Na etapie wyboru deski podłogowej oraz ekipy montażowej, która ją zamontuje. Należy uczciwie powiedzieć, że nie ma deski odpornej na działania wody. Jednocześnie uważamy, że podłoga od sprawdzonego producenta oraz montaż składający się z kilku etapów minimalizują zagrożenie.

Historia podłogi, która bez uszczerbku przetrwała zalanie

Dzielimy się dzisiaj historią, która na początku wywołała u nas gęsia skórkę. Prezentowane na zdjęciach wnętrza to luksusowe domki w Alpach francuskich. Około 4 lata temu montowaliśmy tam podłogi. Klient zdecydował się na deskę warstwową firmy Kaczkan zabezpieczoną olejowoskiem Saicos. W ciekawym kolorze tworzącym przytulne wnętrza – Coffee Thermo (deska poddawana procesowi termowania).

Właściciele byli zachwyceni efektem końcowym. Nie mogli się doczekać przyjęcia pierwszych gości. Jaki był nasz smutek kiedy kilka miesięcy później odebraliśmy od nich telefon. Okazało się, że w jednym z domków wystąpiła awaria instalacji wodnej.

 

Wody było na tyle dużo, że z pokoi na piętrze przeciekła przez strop i zalała również salon na parterze. Domki były jeszcze wtedy niezamieszkałe. Jednak na szczęście dużą czujnością wykazał się sąsiad, który zauważył awarię i zakręcił wodę. Następnie zaangażował kilka osób do osuszana podłogi (warto dobrze żyć z sąsiadami!).

Mimo szybkiej reakcji przy tak dużej ilości wody ryzyko poważnych uszkodzeń było duże. Wszystko przez to, że drewno jest materiałem higroskopijnym i chłonie wodę. Następnie w wyniku tego pęcznieje i zwiększa swoją objętość. Deski zaokrąglają się (tzw. kocie grzbiety), a po długim kontakcie z wodą mogą nawet odkleić się od podłoża.

Po zebraniu wody i solidnym wietrzeniu całego domku pozostało tylko czekać i obserwować podłogę. Przez ten czas byliśmy w stałym kontakcie z właścicielem. Pomimo obaw, po kilku dniach nerwowego oczekiwania można już było odetchnąć z ulgą – deski nie uległy deformacjom. A tym samym nasza interwencja i naprawa podłogi nie były konieczne. Prezentowane zdjęcia zostały zrobione już jakiś czas po zdarzeniu.

 

 

Zalanie podłogi drewnianej. Dlaczego odpowiedni montaż zmniejsza ryzyko uszkodzeń?

Zastanawialiśmy się czy takie zakończenie można po prostu przypisać szczęściu czy jest jakiś inny powód, że wszystko dobrze się skończyło? Na wstępie wypada wyraźnie zaznaczyć, że nie mamy magicznego patentu chroniącego przed skutkami zalania podłogi. Każda deska podłogowa po długim kontakcie z wodą jest narażona na uszkodzenie.

Jednocześnie uważamy, że następujące 2 aspekty zadecydowały o tak szczęśliwym zakończeniu:

1. Deska podłogowa wysokiej jakości od renomowanego producenta

Kiedy podzieliliśmy się tą historią z przedstawicielami firmy Kaczkan w odpowiedzi usłyszeliśmy, że to nie pierwsza tego typu sytuacja. Już wcześniej docierały do nich opowieści o tym, że podłoga bez uszczerbku przetrwała zalanie.

 

Warto tutaj zaznaczyć, że ten producent posiada jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii technologicznych do produkcji podłóg dwuwarstwowych. Jeśli dołożymy do tego odpowiednio sezonowane drewno oraz komponenty wysokiej jakości mamy gotowy przepis na świetną podłogę drewnianą.

 

Co ciekawe w tym przypadku była to deska olejowana, która w powszechnej opinii słabo zabezpiecza drewno przed wodą i innymi płynami. Jednak nie do końca jest to prawdą. Obecnie producenci stosują olejowosk, który w dużo większym stopniu chroni deskę przed wnikaniem wilgoci niż sam olej.

2. Fachowy montaż podłogi drewnianej

Częściowo poprawność montażu można ocenić „na oko” – dobrze zamontowana deska powinna tworzyć płaską i równą powierzchnię w całym pomieszczeniu. Deski powinny być do siebie dobrze dopasowane, bez widocznych szczelin pomiędzy nimi.

 

Jednak o tym jak zachowa się podłoga w tak ekstremalnej sytuacji jak zalanie decydują już aspekty montażu, które nie sposób ocenić wizualnie. Mówimy tutaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża.

Z naszego doświadczenia wynika, że ten aspekt jest często bagatelizowany przez wykonawców. Można spotkać się z opiniami, że niektóre etapy można pominąć i wcale nie są konieczne. Cóż, mamy inne zdanie na ten temat.

Z jakich etapów składa się fachowy montaż podłogi drewnianej?

W naszym przypadku montaż podłogi drewnianej składa się z następujących etapów:

  • Szlifowanie wylewki. Zabieg stosowany po to, aby usunąć mleczko cementowe i „otworzyć” pory posadzki. Dzięki temu grunt wniknie głębiej i mocniej zwiąże podłoże.
  • Gruntowanie. Ma na celu wzmocnienie posadzki i zwiększenie przyczepności kleju. W opisywanej realizacji został zastosowany grunt odcinający wilgoć, który dodatkowo zwiększa odporność na wodę.
  • Klejenie deski. Finalny etap prac. Ważny, ale tylko w połączeniu z poprzednimi etapami osiągniemy efekt nie tylko pięknej, ale i trwałej podłogi. 
montaż jodełki klasycznej dębowej

Podsumowanie

W jaki sposób taki montaż zmniejsza ryzyko uszkodzeń w przypadku zalania? Mówiąc w skrócie im mocniej deska jest związana z podłożem, tym mniejsza szansa, że dostanie się tam woda.  Warto zaznaczyć, że tylko montaż składający się z opisanych etapów pozwala uzyskać taki efekt. 

 

W dniach 11 oraz 12 listopada nasz salon w Krakowie będzie nieczynny.

Zapraszamy w poniedziałek  14 listopada

Deska dębowa z otwartymi sękami montaż w Krakowie