Deska dębowa na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym sposobem na zapewnienie optymalnej temperatury w Polskich domach. Rosnąca popularność tego rodzaju ogrzewania nie dziwi, ponieważ posiada ono wiele zalet. Pozwala na ogrzanie pomieszczeń niższym kosztem, minimalizuje cyrkulację powietrza, dlatego jest polecane dla alergików, a brak grzejników ułatwia aranżację wnętrz. Poza tym stąpanie po ciepłej podłodze w zimowe dni jest szalenie komfortowe. A czy na takie ogrzewanie można zastosować drewnianą podłogę? Jak najbardziej. Najlepiej wybrać twarde drewno o dużej gęstości, gdyż im wyższa gęstość tym lepsze przewodzenie ciepła. Optymalnym wyborem będzie deska dębowa na ogrzewanie podłogowe.

Deska lita czy warstwowa?

Aktualnie na rynku dostępne są dwa rodzaje desek podłogowych – lite oraz warstwowe. W przypadku ogrzewania podłogowego bezpieczniejszym wyborem będzie deska warstwowa. Jej konstrukcja zwiększa stabilność wymiarową deski, z co za tym idzie minimalizuje ryzyko zniekształceń.

Deski o litej konstrukcji uchodzą za bardziej wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności, dlatego większość producentów nie poleca ich do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Choć warto dodać, że wyjątkiem jest tutaj firma Walczak. Dzięki opatentowanemu systemowi nacięć podłużnych i poprzecznych na spodzie deski litej, może ona z powodzeniem być stosowana na ogrzewanie podłogowe.

Montaż deski na ogrzewaniu podłogowym

Standardowym sposobem przymocowania deski do betonu jest osadzenie jej na kleju. Alternatywą jest montaż podłogi na „pływająco” bez użycia kleju, jednak w takim wypadku pomiędzy podłogą a wylewką tworzą się przestrzenie powietrzne, co obniża efektywność instalacji grzewczej.
Przed przystąpieniem do montażu deski dębowej na ogrzewaniu podłogowym niezbędne jest przeprowadzenie wygrzewania wylewki zgodnie z protokołem producenta podłogi. Proces ten powinien trwać co najmniej 2 tygodnie. Należy codziennie zwiększać temperaturę w instalacji o 5°C, aż do uzyskania temperatury maksymalnej, która powinna zostać utrzymana przez kilka dni. Następnie stopniowo obniżamy temperaturę również o o 5°C dziennie do czasu gdy wylewka osiągnie temperaturę 15-18°C. Po takim wygrzaniu należy przeprowadzić pomiar wilgotności wylewki, jeśli wynik będzie mieścił się w dozwolonej normie – można przystąpić do montażu. W innym przypadku proces wygrzewania należy powtórzyć.

Użytkowanie drewnianej podłogi na ogrzewaniu podłogowym

Jak już wspomnieliśmy deska dębowa warstwowa na ogrzewanie podłogowe będzie optymalnym wyborem do pomieszczeń z taką instalacją grzewczą. Jednak aby podłoga służyła nam przez wiele lat warto przestrzegać pewnych zasad. Przede wszystkim powinniśmy unikać gwałtownych zmian temperatury w instalacji. Dlatego kiedy w domu jest zbyt zimno należy stopniowo podnosić temperaturę, najlepiej o kilka stopni dziennie. Pilnując przy tym, aby nie przekraczać maksymalnej dla drewnianej podłogi temperatury, która wynosi około 27 stopni. Jest to ważna kwestia, ponieważ jeśli podłoga ulegnie zniszczeniu z powodu przegrzania, producent będzie miał podstawy do odrzucenia reklamacji.

Poza tym należy zadbać, aby powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach nie było zbyt wysuszone, gdyż może to skutkować pojawianiem się szczelin pomiędzy deskami. Aby zapewnić optymalny zakres wilgotności na poziomie 45-60% warto wyposażyć się w nawilżacze powietrza.

 

W dniach 11 oraz 12 listopada nasz salon w Krakowie będzie nieczynny.

Zapraszamy w poniedziałek  14 listopada

Deska dębowa z otwartymi sękami montaż w Krakowie