Deska lita czy warstwowa? Jaką wybrać?

Wybór rodzaju deski podłogowej można przyrównać do zakupu samochodu. Czy da się jednoznacznie stwierdzić, że diesel jest lepszy od silnika benzynowego? Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Podobnie jest z wyborem czy lepsza będzie deska lita czy warstwowa – rodzaj deski najlepiej wybrać w oparciu o analizę swoich potrzeb.

 

Podłoga lita warstwowa

 

Warto przy tym pamiętać, że drewno jest naturalnym materiałem. Jest to na pewno ogromna zaleta – decydując się na drewno masz pewność, że podłoga w Twoim wnętrzu będzie jedyna w swoim rodzaju. Nie ma dwóch takich samych desek, dzięki czemu drewno tworzy niepowtarzalne i wyjątkowe kompozycje.

Należy również zdawać sobie sprawę z faktu, że naturalne materiały są bardziej wymagające w utrzymaniu. Mamy tutaj głównie na myśli dbanie o odpowiednią wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu. Optymalny poziom temperatury mieści się w zakresie 18 – 24 stopnie, a wilgotności 45 – 60%. Niezależenie czy wybierzesz deskę litą czy warstwową, warunki panujące w otoczeniu będą miały na nią wpływ. Wynika to z faktu, że drewno jest materiałem higroskopijnym, czyli zdolnym do przyjmowania i oddawania wody.

Zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności jest szczególnie ważne w okresie grzewczym, kiedy powietrze jest przesuszone. Długotrwałe utrzymywanie się zbyt niskiej wilgotności (poniżej 45 stopni) może powodować okresowe powstawanie mikro szczelin oraz łódkowanie pojedynczych desek.

 

Konstrukcja deski litej i warstwowej

Deska lita jest w całości wykonana z jednego kawałka szlachetnego drewna o dużej twardości. Najczęściej jest to dąb, czasem jesion lub gatunki egzotyczne. Na spodniej części takiej deski wykonywane są specjalne nacięcia. Taki zabieg jest stosowany, aby zmniejszyć ryzyko pracy drewna i zwiększyć stabilność wymiarową deski. Grubość warstwy, która może zostać poddana cyklinowaniu wynosi 6-8mm.

 

Konstrukcja deski warstwowej wygląda nieco inaczej. Jak sama nazwa wskazuje, taka deska składa się z warstw (dwóch lub trzech). Spodnia część wykonana jest ze sklejki lub podkładu z drewna liściastego. Natomiast górna część deski to warstwa użytkowa drewna, najczęściej dębowego. Jej grubość mieści się w przedziale 3-6mm.

Deska lita firmy Lareco
Deska warstwowa firmy Lareco

Deska lita i deska warstwowa - wady i zalety

Największą zaletą litych desek jest grubość warstwy użytkowej. Taką podłogę można cyklinować kilkukrotnie. A biorąc pod uwagę, że taki zabieg wykonujemy zazwyczaj co kilkanaście lat jest to inwestycja nie tylko dla Ciebie, ale Twoich dzieci, a może nawet wnuków. Do minusów należy zaliczyć fakt, że grubsze drewno jest bardziej wrażliwe na warunki w otoczeniu i podatne na łódkowanie pojedynczych desek.
W przypadku deski warstwowej ryzyko pracy drewna jest mniejsze. Dzięki temu można ją zastosować na ogrzewaniu podłogowym. Kolejnym plusem jest możliwość wykonania szerszych i dłuższych desek. Natomiast warstwa użytkowa deski warstwowej jest nieco cieńsza, co przekłada się na mniejszą ilość renowacji.

Deska lita czy warstwowa. Jaką wybrać?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ w zależności od okoliczności optymalny wybór może być inny. Podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę następujące kryteria:

1. Rodzaj ogrzewania - jaka deska na ogrzewanie podłogowe?

W przypadku tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego dobrze sprawdzi się zarówno deska lita jak i warstwowa. Natomiast przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego bezpieczniejszym wyborem jest deska warstwowa. Jej konstrukcja zwiększa stabilność wymiarową deski, co sprawia że taka podłoga lepiej poradzi sobie w środowisku częstych zmian temperatury i wilgotności. Choć należy dodać, że niektórzy producenci dopuszczają również litą deskę na ogrzewania podłogowe. Jednym z takich producentów jest firma Walczak.

2. Długość i szerokość desek

W zależności od tego jaka szerokość i długość desek preferujesz, może to też determinować wybór rodzaju deski. W przypadku litych elementów ich szerokość nie przekracza zazwyczaj 15cm. Nie oznacza to, że lite deski nie mogą być szersze, aczkolwiek wraz ze wzrostem szerokości wzrasta też grubość. A także cena. Ponadto, nie w każdym pomieszczeniu deski o grubości 21mm mogą zostać zamontowane (chociażby ze względu na wielkość luki pomiędzy drzwiami wejściowymi a posadzką).
Reasumując – jeśli planujesz zamontować deskę szerokości od 16cm wzwyż to lepszym wyborem będą deski warstwowe. Ich konstrukcja pozwala na uzyskanie szerszych i dłuższych desek (do 2400mm, a nawet więcej).

3. Sposób zabezpieczenia podłogi

Podłoga drewniana może być zabezpieczona na dwa sposoby – olejowoskiem lub lakierem. Decydując się na jeden z nich warto pamiętać o różnicach w renowacji obu powłok. Odnowienie lakierowanej podłogi wiąże się z cyklinowaniem, co każdorazowo zmniejsza grubość warstwy użytkowej drewna. Dlatego w przypadku lakieru warto zwrócić szczególną uwagę na jej grubość. Największą ilość renowacji można wykonać na desce litej lub warstwowej z warstwą obłogu 6mm.
Natomiast renowację podłogi pokrytej olejowoskiem można z powodzeniem wykonać bez cyklinowania. W związku z tym grubość warstwy użytkowej nie jest aż tak istotna.

Podsumowując

Jak widzisz wybór pomiędzy deską litą i warstwowy nie jest oczywisty i zależy od okoliczności. Mamy nadzieję, że opisane kryteria pomogą wybrać najlepszą opcję. Aczkolwiek nie sposób opisać tutaj wszystkie scenariusze, dlatego po więcej wskazówek zapraszamy do naszego salonu w Krakowie.

 

W dniach 11 oraz 12 listopada nasz salon w Krakowie będzie nieczynny.

Zapraszamy w poniedziałek  14 listopada

Deska dębowa z otwartymi sękami montaż w Krakowie