DESKA LITA CZY WARSTWOWA? JAKĄ WYBRAĆ?

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje desek podłogowych – deska podłogowa lita oraz warstwowa. Mimo, że przyklejone do podłoża wyglądają identycznie i nie sposób je odróżnić, to jednak znacznie różnią się od siebie pod względem konstrukcyjnym. Aby odpowiedzieć na pytanie, która deska będzie lepszym wyborem dla twojego wnętrza przybliżmy najpierw ogólne właściwości drewna.

Drewno od lat jest cenionym i popularnym materiałem stosowanym do wykończenia wnętrz, w tym również podłóg. Jednak przez swoje właściwości nie jest materiałem łatwym. Wszystko przez jego zdolność do wchłaniania i oddawania wody, czyli higroskopijność. 

Podłoga lita warstwowa

W odróżnieniu od płytki ceramicznej, której długość czy szerokość nigdy się nie zmieni, deska podłogowa może minimalnie zmieniać swoje wymiary w zależności od poziomu wilgotności powietrza. Potocznie mówi się wtedy, że drewno „pracuje”. I tak w miesiącach zimowych, kiedy wilgotność w ogrzewanych pomieszczeniach jest niska woda odparowuje i drewno się kurczy. Natomiast przy wysokiej wilgotności w lecie deska przyjmuje wodę i pęcznieje. Należy dodać, że wahania wymiarów dotyczą tylko szerokości deski. Czyli deska długa na 2 metry i szeroka na 14 vm może o 1-2mm zmienić swoją szerokość, ale długość pozostanie niezmienna.

Konstrukcja deski litej i warstwowej

Dawniej używano głównie deski podłogowej litej, która powstaje z jednego kawałka drewna. Przez to, że deski takie są dość grube (16-22mm), są też wrażliwe na zmiany temperatury i wilgotności w otoczeniu. Poza zmianami szerokości mogą też ulegać łódkowaniu. Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko odkształceń zaczęto produkować deski podłogowe warstwowe. Składają się one z dwóch warstw – wierzchniej dębowej lub jesionowej o grubości 3-6mm oraz spodniej zrobionej ze sklejki lub podkładu z drewna liściastego. Spodnia warstwa blokuje możliwość kurczenia się deski oraz zwiększa stabilność wymiarową podłogi. Te właściwości sprawiły, że wielu producentów oferuje obecnie tylko deskę warstwową.

Czy to oznacza, że deska podłogowa lita będzie złym wyborem? Niekoniecznie. Kluczowe jest unikanie zakupu takiej deski z niesprawdzonego źródła. 

Wybór litej podłogi od renomowanego producenta, który potrafi odpowiednio przygotować drewno do produkcji minimalizuje ryzyko odkształceń. A zyskujemy podłogę, która będzie nam służyć przez wiele lat. 

Grubość warstwy użytkowej litej deski sprawia, że podłoga może być cyklinowana nawet 4-5 razy. Deskę warstwową również można poddawać renowacji, jednak może być cyklinowana około 2-3 razy.

Podloga lita Krakow

Jaka deska na ogrzewanie podłogowe?

Drewniane podłogi mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Bezpieczniejszym wyborem w takim wypadku będzie deska podłogowa warstwowa.
Ze względu na zwiększoną stabilność wymiarową lepiej poradzi sobie w środowisku częstych wahań temperatury i wilgotności. Choć są producenci, którzy na ogrzewanie podłogowe dopuszczają również deski lite. Tak jest w przypadku firmy Walczak. Dzięki specjalnej opatentowanej konstrukcji deski, z charakterystycznymi podcięciami od spodu deska lita tego producenta poradzi sobie nawet w tak wymagających warunkach.

Deska lita czy warstwowa? Każdy wybór będzie satysfakcjonujący, którą zamontować? Najlepiej doradzą nasi specjaliści. Zapraszamy do salonu z podłogami w Krakowie przy ul. Czyżewskiego 6.