Deska podłogowa z fazą czy bez?
Wybierając drewnianą podłogę na pewno spotkasz się z określeniem deska podłogowa z fazą lub podłoga fazowana. Dla wielu osób może to być niezrozumiałe pojęcie, dlatego wyjaśnijmy co się za nim kryje.
Deska z fazą to deska, której krawędź została ścięta pod kątem. Kiedy złączymy dwie takie deski ich łączenie przypomina kształt litery V. Dlatego można także spotkać nazwę V-faza lub V-fuga. Patrząc na taką podłogę widzimy delikatne rowki, a poszczególne deski są wyraźnie od siebie oddzielone.
Po co stosowana jest faza w desce podłogowej?
Faza maskuje mikro szczeliny, które mogą okresowo pojawiać się między deskami. Takie zjawisko może występować kiedy wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt niska (najczęściej w okresie zimowym). Optymalny poziom wilgotności dla podłogi drewnianej to 45-60%. Jeśli jest niższy to należy zastosować nawilżacz powietrza.
Jednak przy zastosowania deski fazowanej nawet jeśli takie małe szczeliny się pojawią, będą znacznie mniej widoczne. Inaczej niż w przypadku podłogi bez fazy – wtedy każda taka szpara mocno rzuca się w oczy.
Innym powodem, dla którego stosowana jest faza są względy produkcyjne. W procesie produkcyjnym dopuszcza się minimalne różnice w grubości desek, a zastosowanie fazy sprawia, że jest to niezauważalne.
Czy podłogę drewnianą z fazą trudniej się czyści?
Czasem można spotkać się z takimi opiniami, jednak jest to mit. Przede wszystkim faza tak samo jak powierzchnia deski pokrywana jest lakierem lub olejem, co zabezpiecza ją przed wnikaniem brudu. Wystarczy regularnie odkurzać podłogę, aby utrzymać ją w czystości.
Dodatkowo, można nawet powiedzieć że drobny rowek pomiędzy deskami chroni podłogę przed uszkodzeniem. A to dlatego, że małe kamyczki czy piasek gromadzą się w szczelinach zamiast na powierzchni podłogi, co zmniejsza ryzyko zarysowań.
Rodzaje fazy
- Dwustronna – fazowany jest tylko dłuższy bok deski, krawędź krótszego boku nie jest ścięta. Tworzy to efekt jednej długiej deski.
- Czterostronna – wszystkie cztery boki są fazowane, a co za tym idzie obrys każdej deski jest wyraźnie zaznaczony.
- Faza ręczna – wykonywana przez producenta lub parkieciarza podczas montażu. Taka podłoga charakteryzuje się nieregularnymi krawędziami. Jest to ciekawe rozwiązanie do wnętrz o rustykalnym, postarzanym charakterze.
A co jeśli deska podłogowa z fazą Ci się nie podoba?
Zdecydowana większość gotowych desek podłogowych dostępnych na rynku jest fazowana. Jednak to nie oznacza, że nie masz alternatywy jeśli takie rozwiązanie nie przypadło Ci do gustu.
W takim wypadku można wybrać deskę podłogową w wersji „surowej”. Nie jest ona zabarwiona ani zabezpieczona żadnym preparatem. Po jej zamontowaniu parkieciarz wykonuje cyklinowanie, a następnie lakierowanie lub olejowanie. Proces montażu trwa wtedy nieco dłużej, ale pozwala uzyskać efekt jednolitej, płaskiej powierzchni.
Podsumowując
- podłogi w wersji gotowej (zaolejowane/polakierowane przez producenta) najczęściej są fazowane
- sprawdź na wzornikach w sklepie jaką wielkość fazy stosuje dany producent
- jeśli preferujesz podłogę bez fazy, wybierz deskę w wersji „surowej”