Drewno na ścianę. Aranżacje. Pomysły.

Jeśli szukasz inspiracji do oryginalnego urządzenia swojego wnętrza, to ciekawym pomysłem może być zastosowanie drewna na ścianie. Drewno jak żaden inny materiał tworzy przytulny klimat, w którym przyjemnie się mieszka i odpoczywa. Poza tym jest uniwersalnym rozwiązaniem i pasuje do większości stylów wnętrzarskich.

ściana na łóżkiem w sypialni ozdobiona drewnianymi deskami w jasnym kolorze

Drewno na ścianie aranżacje

Różnorodność dostępnych opcji sprawia, że drewniana ściana z deski sprawdzi się nie tylko w wiejskich i rustykalnych aranżacjach, ale również w tych bardziej nowoczesnych. Kluczem jest tutaj dobór odpowiedniego drewna, jego koloru czy klasy selekcji.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest na przykład lamela na ścianę. Lamele to drewniane listewki montowane w różnych odstępach, które tworzą przestrzenną i minimalistyczną dekorację. Mogą być również zastosowane jako ażurowa ścianka, która w subtelny sposób oddziela strefy w domu.

Pomysł na drewno na ścianie

Jeśli bliski jest Ci wiejski klimat i taki też charakter wnętrza chcesz stworzyć to kapitalnym rozwiązaniem są stare deski na ścianę. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że taka ścianka drewniana niesie ze sobą niepowtarzalną historię. Deski pozyskiwane są ze starych budynków (najczęściej stodół), budowanych nawet kilkadziesiąt lat temu.

Po demontażu drewno jest odpowiednio obrabiane, impregnowane i w odświeżonej wersji może ponownie zostać użyte do ozdobienia wnętrza lub elewacji.

stare deski na ścianie w restauracji
Stare deski na ścianie w kuchni

Drewno na ścianie w sypialni

W przypadku sypialni najczęstszą aranżacją jest drewniana ściana za łóżkiem. Można w ten sposób udekorować zarówno całą ścianę, jak i jej cześć na szerokość łóżka. Ciekawym pomysłem jest chociażby kontynuacja wzoru, który znajduje się na podłodze – na przykład jodełki francuskiej. Jednak równie dobrze można postawić na wspomniane już drewno z odzysku czy też bardziej nowoczesne rozwiązanie w postaci płyt fornirowanych.

deski drewniane wzór jodełki francuskiej na ścianie
Ściana w sypialni ozdobiona starymi deskami

Drewno na ścianę w kuchni

A czy drewniana ściana w kuchni to zbyt szalony pomysł? Niekoniecznie. Wprawdzie taka dekoracja może być zbyt ryzykowna w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu czy kuchenki (drewno nie lubi dużej ilości wody). Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby upiększyć w ten sposób sąsiednie ściany. W części kuchennej najlepiej postawić na drewno o gładkim wykończeniu, które będzie łatwe do czyszczenia.

Ściana z drewna w salonie

Kolejnym kluczowym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu jest pokój dzienny. To tutaj odpoczywamy i zapraszamy gości, dlatego dobrze sprawdzą się drewniane elementy, które wprowadzają przytulny klimat.

W salonie królują obecnie lamele na ścianie TV. Najczęściej stosowane są drewniane lamele montowane na całej lub części ściany. Naturalny kolor drewna świetnie łączy się z szarościami lub czernią, dlatego warto zestawić je z imitacją betonu lub czarną ścianą.

Drewniane lamele na ścianie tv w salonie

Ściana z drewna – jak wygląda montaż?

W zależności od wybranego rozwiązania montaż takiej ściany z drewna będzie wyglądał nieco inaczej. Lamele, które są stosunkowo lekkie można przykleić na kleju montażowym bezpośrednio do ściany. Podobnie postępujemy w przypadku starych desek, choć bardziej solidny i trwały będzie montaż na wcześniej przygotowanym stelażu. Najpierw do ściany mocujemy drewniane listewki (poprzecznie do układu desek), a następnie do nich przytwierdzamy deski za pomocą wkrętów lub gwoździ.

Wzór jodełki francuskiej z deski podłogowej najlepiej przykleić do płyty OSB, uprzednio przymocowanej do ściany.

 

W dniach 11 oraz 12 listopada nasz salon w Krakowie będzie nieczynny.

Zapraszamy w poniedziałek  14 listopada

Deska dębowa z otwartymi sękami montaż w Krakowie