Klasy selekcji deski podłogowej

Drewno jak każdy naturalny materiał jest różnorodne i niepowtarzalne. Nie sposób znaleźć dwie takie same deski. I to jest piękne! Jednak aby łatwiej było dopasować finalny wygląd podłogi do swoich preferencji producenci wprowadzili klasy selekcji desek podłogowych.

Klasy selekcji desek dębowych – kryteria

Jak wygląda taka selekcja? W skrócie polega na sortowaniu desek i dzieleniu ich na kilka kategorii. Tak, aby deski w danej klasie wyglądały do siebie podobnie.

 

Co ważne, jedynym kryterium jest aspekt wizualny. Niższa klasa nie oznacza, że drewno jest gorszej jakości. O zakwalifikowaniu do danej klasy decydują przede wszystkim:

  • ilość i wielkość sęków, 
  • układ słojów,
  • występowanie przebarwień i biel

Klasy selekcji desek podłogowych – jakie wyróżniamy?

Jeśli chodzi o ilość wyróżnianych klas oraz ich nazewnictwo, to jest to bardzo indywidualna sprawa. Jednak najczęściej można spotkać co najmniej 3 klasy:

  • Natur (Klasa I): deski podłogowe w tej klasie są zazwyczaj bezsęczne lub mają jedynie nieduże sęki szpilkowe do 10mm, posiadają dowolny układ słoi. Kolorystyka poszczególnych desek jest bardzo zbliżona, mogą występować jedynie delikatne przebarwienia. Niedopuszczalna jest biel
  • Rustic, Rustical (Klasa II): im niższa klasa tym wygląd desek jest bardziej urozmaicony. W klasie Rusical może występować więcej przebarwień, sęki w zależności od producenta od 15 do 35mm. Drobne pęknięcia oraz wypadające sęki są wypełniane szpachlą.
  • Country, Antyk (Klasa III): w tej klasie deski mają już mocno zróżnicowaną kolorystykę. Sęków jest więcej i mają większą średnicę (do 65mm). Również pęknięcia oraz sęki wypełnione szpachlą mogą być większe. Zazwyczaj dopuszczalna jest biel

Warto dodać, że każdy producent ustala swoje własne kryteria sortowania. Dlatego nie należy zakładać, że na przykład parkiet klasy Rustical będzie wyglądał podobnie niezależnie od firmy. Najlepiej zawsze sprawdzić charakterystykę oraz zdjęcia poszczególnych klas na stronie producenta.

Poza tym jeśli jest taka możliwość, można też zapytać montera jakie deski w danej klasie przysyła producent. Osoba, która na co dzień montuje podłogi najlepiej będzie wiedzieć jak mogą wyglądać drewniane podłogi w konkretnej klasie selekcji.

Jaką klasę drewna najlepiej wybrać?

Wybór klasy drewna powinniśmy dopasować przede wszystkim do własnego gustu oraz charakteru wnętrza. Dla jednej osoby deski z dużą ilością sęków będą nie do przyjęcia. Natomiast komuś innemu właśnie taka podłoga drewniana najbardziej się spodoba. I to jest w porządku, najważniejsze żeby podłoga nam się podobała. 

Generalnie jeśli zależy Ci, aby podłoga była jak najbardziej jednolita kolorystycznie, a sęki to nie Twoja bajka – wybierz klasę Natur. Z kolei jeśli planujesz rustykalne wnętrze, lubisz kiedy na podłodze więcej się dzieje – celuj w klasę Rustical lub Country.

Klasy selekcji podłóg drewnianych – a co z ceną?

Jak już wspomnieliśmy niższa klasa nie oznacza, że otrzymujemy podłogę drewnianą gorszej jakości. Jednak mimo tego obowiązuje zasada, że im wyższa klasa tym wyższa cena za metr kwadratowy. Przyczyna jest prosta – znacznie trudniej jest wyselekcjonować idealną deskę, bez sęków czy przebarwień. Dlatego siłą rzeczy takie deski są droższe, ponieważ jest ich zwyczajnie mniej. Różnice w cenie pomiędzy sąsiednimi klasami mogą wynosić od 20 do nawet 100 zł za metr kwadratowy. 

 

W dniach 11 oraz 12 listopada nasz salon w Krakowie będzie nieczynny.

Zapraszamy w poniedziałek  14 listopada

Deska dębowa z otwartymi sękami montaż w Krakowie